Blue Flower

ll

Mavi sertifikalı aşılı badem fidanı çeşitleriz

alt
alt

Ferragnes

Fransız orijinlidir. Bir “Cristomorto X Ai” melezlemesinden elde edilmiştir ve atalarının en olumlu özelliklerini almıştır: Ağaçlar çabuk meyveye yatar ,hastalıklara karşı direnci fazladır.Bol ve kararlı  verimlilik, geç çiçeklenme, yüksek iç randımanı (%40), çift tohumların olmayışı ve paketlemeye uygun iri ebatlı bademler.olması nedeni ile en çok tercih edilen çeşitlerin başındadır.Bahçe tesisleri diş bademi grunundan seçilecekse ana çeşit olarak ferragnes seçilmelidir.Tuono, Ferraduel ve Texas'la tozlanır.Bahçe tesislerindemutlaka bulunması gereken bir badem fidanı çeşididir.

 

 

İKLİM VE TOPRAK ÖZELLİKLERİ 

Badem ağacı 400 metre rakım 1600 metre rakım  arasında yetişebilen bir yapıya sahiptir.Kireçli ve çakıllı arazilere dikimi uygundur.Bahçe yerinin tespiti : Güneye bakan hafif meyilli ve su tutmayan araziler badem için ideal alanlardır. Badem ağır topraklarda yetişmesi güçtür .Kıraç  ve sulama imkanının güç olduğu yerlerde acı badem anacı, suyu fazla tutan nemli topraklarda gf677 anacı kullanılmalıdır.Bahçe Tesisi : Bahçe yeri seçiminde güneye bakan drenajı iyi olan yerler tercih edilmelidir: Bahçe tesis edilmeden önce dekara 4-5 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir. Dikimden önce toprak derin sürülerek gübre toprağa karıştırılmalıdır. Fidan yerleri işaretlenip dikim öncesi çukurlar açılmalı kışı yumuşak geçen bölgelerde sonbahar dikimi yapılmalıdır. Kışı sert geçen yörelerde İlkbahar dikimi yapılmalıdır. Dikim mesafeleri 6m.x 6m. veya 6m.x 7m. olmalıdır. Eğimli arazilerde dikim yapılmalıdır.

 

DİKİM ŞEKLİ VE ZAMANI

Dikim, Aşılı Cevizde olduğu gibi yapılır. Farklı olarak, mümkün olduğunca torbalı fidanlar tercih edilmelidir. Torbalı fidanlarda tutma şansı çok daha yüksektir. Yerler işaretlendikten sonra Dikim için *Fidan çukurları 70-80 cm derinlik ve genişlikte olmalıdır. Fidan dikimini takiben hemen can suyu verilmelidir. Mümkünse fidan dibine malç(sap-saman) uygulaması yapılmalıdır. Fidan dikimini takiben fidanın tepesi 70-80 cm'den vurulur. Fidana ilk 2 sene içinde 'Modifiye Lider' şekli verilmelidir. Kendine verimli çeşit bile olsa döllenmeyi sağlıklı kılmak için mümkünse  arı kovanı bahçeye yerleştirilmelidir.   

BADEM AGACI BAKIMLARI

Budama: Budama: Badem ağaçlarına verilecek şekil ilk 2 yıl içerisinde oluşturulmalıdır. Meyveler bir ve iki yıllık sürgünlerde ve buket dallar üzerinde oluşur. Budama yapılırken dikkatli yapılması ve aşırı budamadan kaçınılması gerekmektedir.Badem bahçeleri tesis edilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside ağaçlara verilecek şekillerdir. Badem için en uygun terbiye sistemi değişik doruk dallı (yani modifiye lider) sistemdir. İlk 2-3 yıl terbiye sisteminin oluşturulması tamamlanmış olması gerekmektedir. İleriki yıllarda verim budaması büyük önem taşır. Bademde kalın dal kesiminden kaçınmak gerekmektedir. Ancak ağaç üzerindeki 0.5-3 cm kalınlığındaki dallardan çıkarma işlemi yapılmalıdır. Yine gelişme döneminde bitkiler üzerindeki ince dallardan alınabilir. Bu da kışın bitki üzerinden aşırı dal çıkarımının önüne geçer. Kalın dal çıkarılması gerekiyorsa mutlaka aşı macunu ile kesik yüzeyin kapatılması gerekmektedir.  Uç Budaması: Dikilen fidanların tepesi vurulmalıdır (uç kesme). Dikilen fidanların tepesi 70-80 cm'den vurulur. Yaz Budaması:Dikimi müteakip yaz budaması mutlaka yapılmalıdır.Dikimden sonra yaz budaması ile fidanlar modifiye lider veya goble şekillerine göre terbiye edilirler.  Budama Şekli:Budamada badem ağaçlarına vazo biçimi verilir. Meyve beş yıl yaşamını sürdüren mahmuzlarda (spurus) geliştiğinden budamaya özen göstermek gerekir.

Sulama: Ülkemizde badem yetiştiriciliği kuru şartlarda yapılır.Yıllık yağışı 600 mm' nin üstünde olan yörelerde bademi sulamaya gerek duyulmaz. Yaz aylarında sulamanın büyük faydası vardır. Dikildikten sonra birkaç yıl sulanması gereken Aşılı Badem, geliştikten sonra kuru şartlarda da ürün verir.Badem, çok fazla su isteyen bir ağaç değildir.Ancak sulanması halinde verim 2-4 kat artar. Badem bahçelerinde salma veya damla su verilebilir. Salma sulamada, sulama suyunun kök boğazına değmemesine dikkat etmek gerekir. Sulama aralıklarının uzatılması ve yabancı ot kontrolü için mutlaka malçlama yapılmalıdır.  

Gübreleme:  Gelişme için fazla miktarda sarf edilen azot, toprakta depolanmaz. Bu nedenle Badem bahçelerine her yıl Azot takviyesi yapılmalıdır. Gübrelemenin Aşılı Cevizde olduğu gibi uygulanması iyi sonuç verir. Uygulanacak olan azot, fosfor, potasyum ve diğer mikro elementlerin miktarı ise yapılacak toprak ve yaprak analizi sonucunda en doğru şekilde belirlenir. Derin, su tutmayan, süzek, yaz aylarında düzenli olarak badem için en uygun topraklardır. Ağır, geçirimsiz, drenajı olmayan fakir topraklarda ağaç iyi gelişemez.Badem bahçeleri topraklarında yapılacak tahlil sonuçlarına göre kimyasal gübresi verilmelidir. Gübrelemede Azotlu gübreler üstten diğer potaslı ve fosforlu vb. gübreler ağacın taç izdüşümüne açılan bantlara verilmelidir.

HASTALIKLAR ZAMKLANMA VE KANSER

Bakteriyel Kanser ve Zamklanma hastalığı, meyve yetiştiriciliği yapılan birçok ülkede, sert çekirdekli meyve ağaçlarının en önemli hastalıklarından biridir.  Bu bakteriler, enfekteli göz, yaprak ve aktif kanserlerde; bunlara ilave olarak, enfekteli veya sağlıklı ağaçların dal ve gözlerinde epifit olarak kışlar. Ayrıca yabancı otlar ve konukçu olmayan bitkilerde de epifit olarak kışı geçirdiği belirlenmiştir. Bakteriler, dallara enfekteli göz diplerinden, budama yaralarından, yaprak izlerinden ve herhangi bir nedenle açılmış çeşitli yaralardan girer.  Kanserler, kış sonu-erken ilkbaharda belirginleşir. İlkbaharda, kanserlerin çevresinde ve dallar üzerinde, sızıntı şeklinde aşağıya doğru zamk salgısı gözlenebilir. Yaygın olarak durgun gözlerde yanıklıklar oluşur. Hasta gözler kesildiğinde, kahverengi olduğu gözlenir. Ayrıca çiçek ve yaprak tomurcukları da hastalıktan etkilenebilir. Ağır enfeksiyona uğramış ağaçlarda, çiçek sayısı çok düşüktür. Yapraklarda, saçma deliği görünümü ortaya çıkar. Meyvelerde ise 2-3 mm derinliğinde, koyu kahverengi çökük lekeler oluşabilir. Lekelerin içinde zamk salgısı görülebilir. 

BURSA (İHA) - Bursa'nın Keles ilçesinde, kırsal kalkınma projesi çerçevesinde çiftçilere 16 bin adet ceviz fidanı dağıtıldı.
Keles iklimine uygun olduğu belirlenen Şebin, Bilecik ve Kaman cinsi fidanlar, Kaymakam Abdülkadir Duran ve Belediye Başkanı Süleyman Kaynak tarafından dağıtıldı. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından belli şartları haiz 360 çiftçiye 45'er tane ceviz fidanı dağıtılırken, fidan başına çiftçilerden Köylere Hizmet Götürme Birliği adına yüzde yirmi katılım payı alındı.
Kaymakam Abdülkadir Duran, "Keles'te çiftçilerimizin çoğu kiraz bahçelerinden gelir elde ediyor. Bundan sonra ceviz bahçeleri olacak. Kırsal kalkınma projesi dahilinde çiftçilerimize ceviz dağıtıyoruz. Geçen yıl 6 bin ceviz fidanı dağıttık. Bu yıl ise 16 bin dağıtıyoruz. Seneye 20 bin dağıtacağız. Keles artık cevizi ile tanınacak. Sizlerden isteğim bu fidanları boş olan bahçelerinize dikmeniz. Parça parça dikmeyin. Çiftçilerin bu fidanlardan yüksek verim almakvermesi gerekli özeni göstereceklerine inanıyorum" dedi.
Kaynak:
http://www.haberx.com/kelesli_ciftcilere_16_bin_ceviz_fidani_dagitildi%2817,n,10819605,139%29.aspx
Eklenme Tarihi:10.12.2011
Ceviz fidanı çeşitlerimiz için 
tıklayınız
Ceviz Fidanı fiyatlarımız için 
tıklayınız

Amasya Gümüşhacıköy ilçesinde, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce çiftçilere toplam 500 ceviz fidanı dağıtıldığı bildirildi.

 Gümüşhacıköy İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Özgür Baş, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede meyveciliğin geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapıldığını belirtti.

 Dağıtılan fidanların yüzde ellisinin İl Özel İdaresi'nce karşılandığını ifade eden Baş, "İlçemizde meyveciliğin geliştirilmesi için çeşitli projeler hazırlıyoruz. Bu kapsamda 4 köyümüzde ve bir mahallemizde meyvecilikle uğraşan 7 çiftçimize 500 adet Şebin-Bilecik tipi ceviz fidanı dağıtımı gerçekleştirdik" dedi.

 

- Amasya
Haber eklenme:10.12.2011
Kaynak:http://www.haberajans.com/habereGit.php?haberUrl=http://www.haberler.com/gumushacikoy-de-ciftcilere-500-ceviz-fidani-3181153-haberi/

 Kütahya  Şaphane'de, kaliteli ceviz üretiminin artırılması amacıyla çiftçilere Chandler adlı soğuğa dayanıklı verimli ceviz fidanları dağıtıldı.

 Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen "Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında 49 çiftçiye ceviz fidanları dağıtıldığı bildirildi.

 

Fidanların soğuk ve don olaylarına karşı dayanıklı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

 "Chandler ceviz çeşidi salkım şeklinde meyve oluşturup, salkım başına 5 adede kadar ince kabuklu meyve oluşturabilen bir çeşittir. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişli kaliteli bir ceviz çeşididir. Aynı ekolojide Bilecik çeşidinden 1 hafta, Yalova-4 çeşidinden 3 hafta sonra çiçeklenir. Geçit kuşağına kadar olan bölgelerde ilkbahar donlarını atlatabilen bir çeşittir. Orta kuvvette büyür, yarı dik gelişir. Geç yapraklandığı için bakteriyel yanıklıktan etkilenmez. İlçemiz koşullarında Bilecik çeşidi ilkbahar geç donlarına en dayanıklı çeşit olarak kabul edilmektedir. Chandler çeşidi, Bilecik çeşidine göre don olayına daha dayanıklı, gençlik kısırlık dönemi diğer çeşitlere göre daha kısa ve iç verimi yüksektir."

 

- KÜTAHYA
Haber Eklenme:12.10.2011

AK Parti  Milletvekili ve Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Sadık Badak,Antalya'nın Gündoğmuş, İbradı ve Akseki ilçelerinde kestane, ceviz ve badem üretiminin yaygınlaştırılacağını belirtti. 
        Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın 3 ilçede ceviz, badem, zeytin ve kestane üretimini artırmaya yönelik çalışma başlattığını bildiren Badak, bölgede 4 ürünün üretim rekoltesini artırarak bölge ekonomisine canlılık kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti. 3 ilçede yapılan çalışma ile ilgili yazılı açıklama yapan Badak, 3 ilçenin iklim ve coğrafi yapısının kestane, ceviz, badem ve zeytin üretimine elverişli olduğunu ifade etti. 
        Ülkede rekolte düşüklüğünden İran, Romanya ve Amerika'dan badem ve ceviz ithal edildiğini hatırlatan Badak, yapılan toprak analizi sonucunda 3 ilçenin ceviz, badem, zeytin ve kestane üretimine çok uygun olduğunu anlattı. Badak, 'Kaliteli ve nitelikli ürün elde edilmesi için toprak analizi çok önemli. Gündoğmuş, Akseki ve İbradı ilçelerimizin toprak yapısı ve iklimi kaliteli ve nitelikli ceviz, badem, zeytin ve kestane üretimine çok uygun. Bölgede 4 ürünün yetişme alanının artması 3 ilçenin ekonomisine pozitif katkı sağlayacaktır. İbradı ilçemizde asırlık kestane ağaçları var. Bu asırlık ağaçlar mutlaka korum altına alınmalı.' dedi.
     Badak, 4 ürünün yetiştirilmesinin yaygınlaştırılması ile 3 ilçeden şehre göçün önüne de geçilebileceğini kaydetti. CİHAN
Haber eklenme:07.12.2011
Kaynak:http://www.showhaber.com/toroslarda-badem-zeytin-ceviz-ve-kestane-yetistiriciligi-yayginlastirilacak-512017.htm

Badem fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız
Badem fidanı fiyatlarımız için tıklayınız
Badem fidanı sertifikaları için tıklayınız 
Ceviz fidanı çeşitlerimiz için tıklayınız
Ceviz Fidanı fiyatlarımız için 
tıklayınız